Objawy cukrzycy – na co warto zwrócić uwagę?

glucosemeter with opened app of counting steps
glucosemeter with opened app of counting steps


Cukrzyca typu 1 i 2  wywołują analogiczne symptomy. Zalicza się do nich ciągłe uczucie zmęczenia, senność, wysypki oraz świąd skóry. Niektóre osoby obserwują również takie objawy jak: niespodziewany ubytek wagi oraz częstomocz.

Objawy cukrzycy

Charakterystycznymi objawami dla cukrzycy typu 1 są dotkliwe zaparcia oraz  zaburzenia wzroku. Znacznie trudniejszą do samodzielnej diagnozy jest cukrzyca typu 2 https://pl.wikipedia.org/wiki/Amlodypina. Chorzy zazwyczaj skarżą się na chroniczne zmęczenie. Dlatego fundamentalnym badaniem w tym przypadku jest pomiar poziomu glukozy we krwi. Jeżeli pacjent jest chory obserwowalne jest znaczne podwyższenie poziomu cukru. W zależności od stopnia nasilenia choroby może ono pojawiać się tylko po spożyciu węglowodanów lub dla zaawansowanych stadiów choroby niezależnie od niego.

Poziom glukozy podaje w mg/ 100 ml krwi lub w mmol/l i następnie jest porównywany do ogólnie przyjętych norm. Innymi objawami cukrzycy typu 2 jest wielomocz nazywany medycznie poliurią. skąd Po pierwsze produkowana jest zwiększona ilość moczu ponad 3 l na dobę oraz w wyniku upośledzenia zdolności resorbowania glukozy przez nefrony nerkowe do moczu przedostaje się glukoza. Wielu chorych obserwuje zwiększone pragnienie, które pośrednio jest powiązane z produkcją dodatkowych litrów moczu, co przyczynia się do częściowego odwodnienia organizmu https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_nadci%C5%9Bnieniowa. Najbardziej charakterystycznym symptomem cukrzycy są napady tzw. wilczego głodu. Chory wciąż jest głodny i pomimo prób jego zaspokojenia i dostarczania większej ilości pożywienia obserwowalna jest ciągła utrata kilogramów prowadząca do wycieńczenia organizmu.

Rate this post